You are currently viewing Współczynnik PAL – współczynnik aktywności fizycznej

Współczynnik PAL – współczynnik aktywności fizycznej

Współczynnik PAL, współczynnik aktywności fizycznej, PAL z angielskiego oznacza Physical Activity Level i jest to po prostu składowa potrzebna do obliczenia zapotrzebowania kalorycznego. Wiele osób obliczając swoje kalorie, albo kompletnie zapomina o PAL albo nie wie jakie wartości przyjąć. Dziś wszystko Ci wyjaśnię, abyś nie miał więcej takiego problemu.

Czy współczynnik PAL jest ważny?

Tak! Zdecydowanie jest ważny, ale co to znaczy że jest ważny. Jeśli kompletnie go olejesz i nie uwzględnisz podczas obliczania zapotrzebowania, to otrzymasz wynik pomniejszony o jakąkolwiek aktywność. Nie mówię o aktywności takiej jak trening czy coś, mówię o jakiejkolwiek aktywność, nawet chodzenie. Wspominam o tym bo często podczas obliczania kalorii, zapominamy o pomnożeniu wyniku przez współczynnik PAL.
A co jeśli źle określisz swoją aktywność i wybierzesz współczynnik aktywności fizycznej zawyżony lub zaniżony?
W sumie nic! Tak jak kiedyś wspominałem, żaden kalkulator nie jest dokładny w 100 procentach. Tak że zawsze po obliczeniu zapotrzebowania, należy obserwować swoją wagę, wymiary, wygląd.
Jeśli źle wybierzesz współczynnik PAL to po po prostu dodasz lub odejmiesz kalorii za tydzień lub dwa.
Podsumowując jest ważny, ale też nie jest to najważniejsza rzecz podczas odchudzania. Dobrze o nim pamiętać, czytaj dalej, a dowiesz się jak prawidłowo go wybrać.

współczynnik PAL

Jaki wybrać współczynnik PAL?

Pisząc wpis o obliczaniu zapotrzebowania kalorycznego, opisałem współczynnik PAL w takiej prostej formie. Ale pomyślałem, że teraz rozwinę to bardziej i dokładniej. Tak aby nie było niedomówień i niepewności.

1.0-1.3 – Osoba chora, leżąca, złamana noga, brak jakiegokolwiek ruchu
1.35-1.4 – siedzący tryb życia, (~3 000 do 6 000 kroków dziennie) brak treningów
1.45 – nisko aktywny tryb życia, praca biurowa lub siedząca, 1-2 treningi w tygodniu (~6 000 do 8 000 kroków dziennie)
1.5 – nisko aktywny tryb życia, praca biurowa lub po prostu większość dnia taka osoba spędza na siedząco, 2-3x lekkie treningi w tygodniu (~6 000 do 8 000 kroków dziennie) ALBO nisko aktywny tryb życia, praca biurowa lub po prostu większość dnia taka osoba spędza na siedząco, brak treningów (~10 000 do 12 000 kroków dziennie)
1.55 – średnio aktywny tryb życia, praca siedząca lub większość dnia na siedząco, 2-3x lekkie treningi w tygodniu (~10 000 do 12 000 kroków dziennie) ALBO średnio aktywny tryb życia, praca siedząca lub większość dnia na siedząco, 3-4x normalne treningi w tygodniu, (~3 000 do 6 000 kroków dziennie)
1.6 – średnio aktywny tryb życia, 3-4x normalne treningi w tygodniu, (~10 000 do 12 000 kroków dziennie) ALBO średnio aktywny tryb życia, 4-5x normalne treningi w tygodniu, (~3 000 do 6 000 kroków dziennie)
1.65-1.7 – aktywny tryb życia, 4-5x normalnych treningów w tygodniu, (ponad 12 000 kroków dziennie) ALBO aktywny tryb życia, brak treningów, (ponad 10 000 kroków dziennie), ciężka praca fizyczna
1.75-1.8 – aktywny tryb życia, 5-6x treningów normalnych w tygodniu, (ponad 10 000 kroków dziennie) ALBO aktywny tryb życia, brak treningów, (ponad 12 000 dziennie), ciężka praca fizyczna
1.85-1.9 – aktywny tryb życia, 5-6x treningów normalnych w tygodniu, (12 000 kroków dziennie ALBO aktywny tryb życia, brak treningów, (ponad 15 000 kroków dziennie), ciężka praca fizyczna
1.95-2.0 i więcej – bardzo aktywny tryb życia, zawodowy sportowiec, ponad 7 ciężkich treningów w tygodniu ALBO ciężka praca fizyczna codziennie i ciężki trening codziennie

Gdyby jedna coś okazało się niejasne lub nie masz pewności co do odpowiedniego współczynnika PAL, śmiało pisz do mnie, pomogę.

współczynnik PAL

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Aby obliczyć zapotrzebowanie będą potrzebne informacje: waga, wzrost, płeć i ten z którym jest najwięcej problemów czyli PAL. Możesz skorzystać z dowolnego kalkulatora z internetu chociaż według mnie najciekawiej jest obliczyć to samemu. Kliknij tutaj aby przejść do najdokładniejszego wzoru. Dodatkowo trzeba obliczyć białko, tłuszcze i węglowodany i kiedy już wszystko jest obliczone można działać.

Obserwuj mój Instagram: https://www.instagram.com/darek.saker/ aby bardziej mnie poznać. Ostatnio staram się być tam aktywniejszy.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] nadzieję że nie było to trudne, przejdźmy dalej i teraz pomnóżmy wynik przez współczynnik PAL, czyli naszą aktywność fizyczną, nie chodzi tylko o trening ale po prostu o to jak dużo się […]

[…] (13,397 x WAGA W KG) + (4,799 x WZROST W CM) – (5,677 x WIEK)Koniecznie wynik pomnóż przez współczynnik PAL!Dokładnie jak posługiwać się tym wzorem opisałem tutaj. No to ile kalorii powinno się jeść? […]