You are currently viewing Masa czy redukcja, a może rekompozycja?

Masa czy redukcja, a może rekompozycja?

Masa czy redukcja? A słyszał*ś o rekompozycji? Jeśli tu jesteś to pewnie masz mętlik w głowie i nie możesz się zdecydować. Postaram się nakierować cię na właściwą drogę. Dowiesz się kiedy warto przeprowadzić redukcje tkanki tłuszczowej, kiedy wejść na okres budowania mięśni. Jak ocenić poziom tkanki tłuszczowej. I koronne pytanie, wybrać masę czy redukcje? W ogóle to jako ciekawostkę od razu powiem Ci, jaki jest najdokładniejszy sposób wyznaczenia poziomu tkanki tłuszczowej. Mianowicie, sekcja zwłok 😂, no to zaczynamy.

Kiedy przeprowadzić redukcje?

Zacznijmy od tego czym jest redukcja. Po prostu chodzi o odchudzanie. W dużym skrócie, trzeba jeść mniej, niż potrzebuje organizm. Nazywa się to deficyt kaloryczny, sprawdź jak go obliczyć. A więc kiedy zacząć się odchudzać? Wtedy kiedy czujesz że doskwiera Ci nadmierna masa ciała lub gdy po prostu chcesz lepiej wyglądać. Jeśli nie przygotowujesz się do zawodów kulturystycznych lub sesji zdjęciowej to schodzenie do poziomu poniżej 10% tkanki tłuszczowej u mężczyzn i 20% u kobiet, jest według mnie bezcelowe. Bezsensowne obciążanie organizmu. No chyba że po prostu chcesz sprawdzić jak bardzo Ci się uda. Podsumowując, kiedy zacząć odchudzanie? Gdy poziom tkanki Ci doskwiera, chcesz polepszyć swój wygląd i masz więcej niż około 15-20% tkanki tłuszczowej w przypadku mężczyzn i 25-30% tkanki tłuszczowej w przypadku kobiet.

Kiedy wejść na masę?

Czym jest masa? W skrócie to okres dodatniego bilansu kalorycznego, w którym jemy ponad swoje zapotrzebowanie kaloryczne i ćwiczymy na wysokim RPE, aby stymulować mięśnie do wzrostu. Kiedy zacząć masę? To proste! Kiedy chcesz zwiększyć muskulaturę. Ale nie zalecałbym wchodzenia na dodatnie kalorie, gdy Twój poziom tkanki tłuszczowej wynosi ponad 15% w przypadku mężczyzn i 25% w przypadku kobiet. Po pierwsze, przez górny zakres tkanki tłuszczowej, nie będzie można być na dodatnich kaloriach wystarczająco długo, aby zbudować zadowalającą ilość mięśni. A po drugie, wyższy poziom tkanki tłuszczowej w ciele, obniża możliwość anaboliczne. To znaczy że mając więcej tkanki tłuszczowej, możemy gorzej budować mięśnie.

masa czy redukcja

Masa czy redukcja?

Kiedy już wiesz, kiedy wejść na masę a kiedy na redukcje. Wystarczy że ocenisz swój poziom tkanki tłuszczowej z grafik niżej i zaczniesz działać. Jeśli będziesz miał problem z oceną swojej sylwetki, możesz zapytać bliskich, a w razie potrzeby możesz śmiało skontaktować się ze mną.
A co jeśli masz sylwetkę skinny fat – to dotyczy raczej tylko mężczyzn.

Masa czy redukcja – sylwetka skinny fat

sylwetka skinny fat

Sylwetka po prawej właśnie skinny fat, tkanka tłuszczowa u takiej osoby odkłada się głównie w okolicy brzucha. Sylwetka charakteryzuje się, nadmierną, wręcz nieproporcjonalną tkanką tłuszczową w obrębie brzucha i dość smukłymi, chudymi ramionami.
W takich przypadkach, poradziłbym aby przeprowadzić redukcje tkanki tłuszczowej. Ponieważ wchodząc na dodatnie kalorie, brzuch też może się powiększyć, co bardzo zdemotywuję taką osobę do dalszej pracy.

Jak ocenić poziom tkanki tłuszczowej?

Najdokładniejszy sposób na ocenę tkanki tłuszczowej już znasz, jeśli przeczytał*ś początek. Możesz spróbować bawić się fałdomierzem i wyliczać możliwe dobrze poziom tłuszczu w ciele. Możesz skorzystać z wagi która, w teorii powinna wskazywać poziom tkanki tłuszczowej. Aczkolwiek jest obarczona dużym marginesem błędu i duże współczynników może zakłócić pomiar np, Tanity.
Dlatego najprostszym sposobem na ocenę poziomu tkanki tłuszczowej, jest „ocena na oko”. Poniżej grafika dotycząca męskiego poziomu tkanki tłuszczowej. Sprawdź do której sylwetki jesteś najbardziej podobny.

poziom tkanki tłuszczowej męski

A tu ta sama grafika, jeśli chodzi o poziom tkanki tłuszczowej, wśród płci pięknej. I zasada taka sama, do której z sylwetek poniżej, jesteś najbardziej podobna?

poziom tkanki tłuszczowej damski

Warto wspomnieć, że zarówno bardzo wysoki, jak i bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej, nie jest zdrowy dla organizmu. Zalecany procent tkanki tłuszczowej u kobiet i u mężczyzn, różni się trochę. U kobiet procent tkanki tłuszczowej powinien oscylować między 20-30% masy ciała, z kolei u mężczyzn około 10-20% masy ciała. Takie różnice spowodowane są tym, że lipidy pełnią rolę magazynu energii, na przykład na czas ciąży, porodu czy karmienia. Tkanka tłuszczowa jest również potrzebna do utrzymania prawidłowej równowagi hormonalnej.

Najgorszy błąd podczas masy i redukcji!

Według mnie największy błąd, to po prostu – brak zdecydowania. Zaczynasz redukcje, po dwóch tygodniach stwierdzasz, że jednak już jesteś zbyt chudy/a, czas wejść na masę! Tu znów po 3 tygodniach stwierdzasz, że jednak trzeba pociągnąć tą redukcje. Znów wchodzisz na redukcje, po miesiącu stwierdzasz że chyba lepsza będzie masa. I tak cały czas, w rezultacie, ani nie schudł*ś, ani nie zbudował*ś mięśnie. Czyli jeśli już zaczynasz, tkwij w swoich postanowieniach aż osiągniesz cel. Często ludzie zgłaszają się do trenera online, ponieważ właśnie nie są obiektywni co do swojego wyglądu.
Drugi błąd, to według mnie, strach przed nadmierną masą ciała, podczas budowania masy mięśniowej, nie uda się zbudować tylko mięśni, zawsze będzie trochę tłuszczu, jest to proces nieunikniony naturalnie.
Kolejny błąd to celowanie w rekompozycje sylwetki, co to jest? Czytaj dalej.

rekompozycja sylwetki

Masa czy redukcja, a może rekompozycja?

Na czym polega masa i redukcja, już wiemy. A czym jest rekompozycja? Z założenia jest to okres w którym, jednocześnie, spalamy tkankę tłuszczową i budujemy mięśnie. Co często jest mylone ze zmianą tkanki tłuszczowej na mięśnie – niestety taki proces jest niemożliwy. Dlaczego celowanie w rekompozycje, to według mnie błąd? Ponieważ zachodzi ona w specyficznych warunkach, przeważnie u osób początkujących i jest raczej rzadkim zjawiskiem. Przez co wiele osób zwyczajnie traci czas na celowanie w nią. Zamiast w tym czasie zrobić redukcję i powoli wchodzić w okres dodatnich kalorii.

Obserwuj mój Instagram aby bardziej mnie poznać. Ostatnio staram się być tam aktywniejszy! 😉

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] inne zapotrzebowanie kaloryczne. Najpierw jednak musisz sobie odpowiedzieć na pytanie – masa czy redukcja? Potem dobierasz sobie kalorie pod cel, który cię interesuje i […]

[…] a obwody w niektórych miejscach będą spadać, jest to bardzo pożądane, bo może świadczyć o rekompozycji sylwetki. Dużo lepiej aby celem był jakiś określony obwód w tali czy w pasie, niż cyferka na wadze.Do […]

[…] Sylwetka skinny fat jak już sobie powiedzieliśmy, to nadmierna tkanka tłuszczowa, zlokalizowana w obrębie brzucha. Ale też smukła sylwetka, która nie posiada zbyt dużo masy mięśniowej. Jeśli uważasz że właśnie Ty, masz sylwetkę skinny fat, to poradziłbym Ci przeprowadzenie redukcji masy ciała, do poziomu satysfakcjonującego. Ponieważ wchodząc na dodatni bilans kalorii, zapewne zwiększy się też tkanka tłuszczowa. A to bardzo demotywujące dla osoby która chce poprawić swój wygląd. Sprawdź czy robić redukcję czy masę! […]

17 dni temu

Academic programs

[…]we came across a cool web-site that you simply could take pleasure in. Take a look for those who want[…]

12 dni temu

best university egypt

[…]the time to read or stop by the subject material or internet sites we have linked to beneath the[…]

Future University business programs

[…]below you’ll uncover the link to some web sites that we think you’ll want to visit[…]

درجات البكالوريوس في التسويق

[…]The information and facts mentioned in the post are some of the most beneficial offered […]

برنامج المالية بجامعة المستقبل بمصر

[…]very few websites that happen to be in depth beneath, from our point of view are undoubtedly effectively worth checking out[…]

افضل جامعة لدراسة ادارة الاعمال

[…]The details talked about in the write-up are a few of the most effective offered […]

تحويل قبول الطلاب إلى جامعة المستقبل

[…]that could be the finish of this report. Here you will locate some internet sites that we feel you’ll appreciate, just click the links over[…]

3 dni temu

Pediatric Dentistry

[…]Every when inside a whilst we opt for blogs that we study. Listed beneath would be the latest websites that we pick out […]

The best college of engineering in Egypt

[…]please take a look at the web pages we comply with, such as this one, as it represents our picks in the web[…]

برامج الإقامة في طب الأسنان

[…]below you will obtain the link to some sites that we assume you must visit[…]

2 dni temu

Attendance Policy

[…]one of our visitors a short while ago proposed the following website[…]

دورات ماجستير إدارة الأعمال في مصر

[…]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated data, nonetheless really worth taking a look, whoa did 1 understand about Mid East has got a lot more problerms also […]

برامج الدراسات العليا لطب الأسنان

[…]here are some links to websites that we link to simply because we assume they are really worth visiting[…]