You are currently viewing Jak się mierzyć i kiedy się ważyć?

Jak się mierzyć i kiedy się ważyć?

Jak się mierzyć? Kiedy najlepiej się ważyć? Metod kontroli postępów jest kilka, w tym artykule omawiam je wszystkie. Wszystkie metody łączy jedno – należy wykonywać je poprawnie. Aby mieć jasny wgląd czy zmiany idą w dobrą stronę. Jeśli będziesz wykonywać pomiary ciała i za każdym razem inaczej, to nie będziesz wiedział/a na czym stoisz. O ile przy ważeniu się, mało rzeczy można pomylić, tak mierzenie się to znacznie bardziej problematyczna forma kontroli progresu.

Z tego artykułu dowiesz się:
– Jak się mierzyć?
– W jakich miejscach się mierzyć?
– Kiedy i jak się ważyć?
– Jakie są inne metody kontroli postępów?
– Jakie metody są najlepsze?

Kiedy i jak się ważyć?

Ważenie się, jest średnią metodą na kontrolowanie postępów – dlaczego? Na ogólną masę ciała ma wpływ bardzo wiele czynników, praktycznie wszystko może zaburzyć wagę ciała. W zależności od tego co się jadło w ciągu dnia, jak i kiedy się trenowało, jak się spało, waga może iść w górę. Dzienne wahania wagi mogą sięgać aż 2-3 kilogramów. Warto pamiętać, że waga to nie tylko poziom tkanki tłuszczowej, ale całkowita masa ciała, w skład której wchodzi: zgromadzenie wody i glikogenu, treść jelitowa i żołądkowa, pot, mocz i tak dalej. Mimo że tak wiele czynników może zaburzać wagę, jest kilka sposobów, żeby jednak ważyć się prawidłowo. Najważniejsze jest to, aby zawsze ważyć się w możliwe takich samych warunkach.

To znaczy: najlepiej rano, po toalecie, przed jedzeniem i bez ubrania. W idealnym świecie dobrze jest się ważyć codziennie i wyciągać średnią wagę z całego tygodnia. Ale wiem, że dla wielu osób jest to trochę uciążliwe, więc możesz ważyć się około 3-4 razy w tygodniu i wyciągać średnią z tego. Dodatkowo (dla kobiet) nie zaleca się ważenia na parę dni przed okresem lub w trakcie, ponieważ waga może wtedy podskoczyć nawet o 4 kilogramy. Zapamiętaj, jeżeli podchodzisz do ważenia się zbyt emocjonalnie i zawsze wywołuje to stres i frustracje. Waż się raz na dwa tygodnie lub całkowicie zrezygnuj z tej metody kontroli postępów. Istnieje wiele lepszych sposobów na sprawdzanie progresu, chociażby mierzenie się. Dalej dowiesz się jak się mierzyć

Jak się mierzyć?

Tak jak wspomniałem, znacznie lepiej sprawdzi się mierzenie obwodów ciała. Ponieważ znacznie mniej czynników jest w stanie zaburzyć pomiary. Może zdarzyć się że waga będzie stała w miejscu, a obwody w niektórych miejscach będą spadać, jest to bardzo pożądane, bo może świadczyć o rekompozycji sylwetki. Dużo lepiej aby celem był jakiś określony obwód w tali czy w pasie, niż cyferka na wadze.
Do rzeczy, jak się mierzyć? Będziesz potrzebować jedynie centymetr krawiecki.

Zasady co do mierzenia się, są takie same jak co do ważenia się, to znaczy: najlepiej rano, po toalecie, przed jedzeniem i bez ubrania. Pomiarów dokonujemy raz na dwa tygodnie, nie częściej niż raz w tygodniu, częściej nie ma totalnie sensu – ponieważ nie zaobserwujesz żadnych zmian. Dodatkowo (dla kobiet) nie zaleca się mierzenia obwodów brzucha na parę dni przed okresem lub w trakcie, wielu kobietom może puchnąc brzuch. Ważne, zawsze mierzymy obwody lekko zaciskając centymetr, celowe mocne zaciskanie mija się z celem, dodatkowo zawsze mierzymy się w tych samych miejscach, aby informacje były jak najbardziej miarodajne. Dalej dokładny opis jak się mierzyć.

gdzie się mierzyć

Jak się mierzyć? – Klatka piersiowa

Jak mierzyć klatkę piersiową? Klatkę zawsze mierzymy stojąc prosto, na lekkim wdechu. Centymetr ma przylegać do ciała ale nie powinien być ciasno. Obwód klatki piersiowej mierzymy na poziomie sutków.

Jak się mierzyć? – Talia

Jak mierzyć obwód tali? Talie to najwęższe miejsce pod żebrami, najlepiej stanąć przed lustrem i je znaleźć. Talię zawsze mierzymy na bezdechu, nie wciągając brzucha około 1 centymetr nad pępkiem.

Jak się mierzyć? – Pas/brzuch

Jak mierzyć pas/brzuch? Pas najlepiej mierzyć około 1 centymetr pod pępkiem (nad miednicą przy dołeczkach). Centymetr powinien przylegać do ciała ale nie powinien być zbyt mocno zaciśnięty.

Jak się mierzyć? – Biodra

Jak mierzyć obwód bioder? Biodra mierzymy na najszerszym miejscu na pośladkach, na wysokości kości biodrowej. To miejsce jest najlepiej widoczne stojąc bokiem do lustra.

Jak się mierzyć? – Udo

Jak mierzyć obwód uda? Udo mierzymy w najszerszym miejscu, kilka centymetrów poniżej pośladków, w napięciu.

Jak się mierzyć? – Biceps

Jak mierzyć obwód bicepsa? Biceps mierzymy w najszerszej części, w mocnym napięciu. Ciężko jest zmierzyć jedną ręką, dlatego warto poprosić kogoś o pomoc.

Jak się mierzyć? – Łydki

Jak mierzyć odwód łydki? Łydkę mierzymy w najszerszym miejscu mocno napiętą. Najlepiej stanąć przed lustrem bokiem i napiąć, wtedy najlepiej widać.

jak i kiedy się mierzyć

Inne metody kontroli postępów.

Tak jak wspomniałem na początku, metod kontroli progresu jest więcej niż mierzenie się i waga. Co nie zmienia faktu że warto wiedzieć jak się mierzyć i ważyć. Do rzeczy, co mamy jeszcze do dyspozycji?

 • Zdjęcia poglądowe
  • Wykonywanie zdjęć poglądowych raz na 4 tygodnie i porównywanie ze sobą, jedna z lepszych metod. Zdjęcia należy wykonywać, zawsze w takich samych warunkach (aby były łatwe do porównania). To znaczy, najlepiej na czczo, po toalecie, zawsze w takim samym ustawieniu ciała i co również ważne, w możliwie podobnym oświetleniu.
 • Lustro
  • Podobna forma kontroli postępów, aczkolwiek zdjęcia to znacznie lepsza metoda (bo można porównać). Zasady takie same, zawsze należy porównywać się w lustrze w takich samych warunkach: światło powinno być takie same i standardowo na czczo i po toalecie.
 • Ubrania
  • Ubrania, czyli najbardziej zapomniana forma kontroli progresu, jeżeli założysz koszulkę pierwszy raz od 2 miesięcy odchudzania i jest luźniejsza niż była, to znaczy że schudnłeś/aś prawda? No właśnie, to samo podczas budowania masy mięśniowej, jeżeli ubrania są bardziej opięte, w bicepsie, a nie w pasie, to super, to znaczy że jest postęp.
 • Opinia bliskich
  • Ogólnie nie przejmowałbym się i nie sugerował bym się opinią innych, bo albo nie są obiektywni i powiedzą to co chcemy usłyszeć, albo mają nas gdzieś. Aczkolwiek jeżeli starasz się zgubić zbędne kilogramy, a wszystkie koleżanki z pracy mówią Ci że schudłaś, to też poniekąd oznacza że jest postęp.

Jakie metody są najlepsze?

Według mnie najlepszą metodą na kontrolę progresu, niezależnie czy jest to redukcja czy masa. Jest wykonywanie sobie zdjęć poglądowych, co około 4 tygodnie i zapisywanie wymiarów ciała co około 2 tygodnie. Z tego artykułu wiesz już jak się mierzyć i jak robić zdjęcia. Teraz jesteś w stanie dokładnie kontrolować postępy.

Wymiary vs waga!

Zdecydowanie lepiej sugerować się wymiarami ciała, niż wagą. Tak jak wspomniałem, masę ciała może zaburzyć wiele czynników. Dlatego jeżeli zbyt emocjonalnie podchodzisz do liczby na wadze, to po prostu przestań się warzyć. I zacznij sprawdzać wymiary ciała – już wiesz jak się mierzyć.

Obserwuj mój Instagram aby bardziej mnie poznać. Ostatnio jestem tam aktywniejszy!

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments