You are currently viewing Jak przestać jeść słodycze? Praktyczne porady.

Jak przestać jeść słodycze? Praktyczne porady.

Wiele osób próbujących schudnąć napotyka problem, nie wiedzą, jak przestać jeść słodycze. Poświęć 5 minut i dowiedz się – jak przestać jeść słodycze. Jakie strategie wprowadzić, żeby jeść mniej słodyczy. Od czego zacząć ograniczanie słodyczy i czy warto stosować tabletki hamujące apetyt na słodycze?

Na czym polega problem ze słodyczami?

Problem ze słodyczami polega na tym, że są gęste kalorycznie, to znaczy, że często mają dużo kalorii. Dlatego właśnie tak bardzo utrudniają odchudzanie lub przyczyniają się do rezygnacji z ustalonego planu żywieniowego.

Kolejny problem ze słodyczami polega na tym, że są bardzo łatwo dostępne i to często w dużych ilościach (mam na myśli duże opakowania). Dodatkowo kuszą nas promocje w stylu kup dwa opakowania, zapłać jak za jedno.

Następny problem ze słodyczami według mnie najbardziej powszechny ale najmniej ludzi o tym w ogóle myśli. Mianowicie, po zjedzeniu dajmy na to tabliczki czekolady, nie ma bezpośrednio żadnych negatywnych skutków, jest spoko bo czekolada jest dobra. Ale na wadze nic się nie zmieniło, to samo wymiary czy wygląd. Dopiero po paru tygodniach czy miesiącach takiego odżywiania, widać zmiany w postaci paru kilogramów więcej lub paru centymetrów więcej w pasie.

Sami pomyślcie, zjadasz całą czekoladę na raz, patrzysz w lustro, a tu widać zmianę, wchodzisz na wagę, a tu 2 kg więcej, myślę że taki scenariusz oduczył by Cię jedzenia słodyczy. Na szczęście tak to nie działa, ale warto o tym pomyśleć.

Sprawdź czy jesteś uzależniony od cukru.

Słyszeliście na pewno od kolegi/koleżanki w pracy czy cioci przy świątecznym stole, że cukier uzależnia? Powiem krótko – to MIT. Sprawdźmy to, jeśli lubisz słodycze to postaw przed sobą cukiernicze, masz ochotę na łyżeczkę? No raczej nie, ale postaw czekolada i teraz prędzej się skusisz. Zróbmy mały test:

Czekolada mleczna ma około 555 kalorii w 100 gramach i 10 gramów białka, 33 gramy tłuszczu i 55 gramów węglowodanów.

Z wpisu Jak obliczyć makroskładniki? Białko, tłuszcze i węglowodany. wiemy że 1g białka to 4 kalorie, 1g tłuszczu to 9, a 1g węglowodanów to 4.

Wychodzi na to że w czekoladzie 288 kalorii jest z tłuszczów, 220 z węglowodanów i 40 z białka. Czyli to jednak tłuszcze uzależniają? Nie.

Uzależnia smakowitość produktów, a nie cukier.

Dlaczego nie możesz przestać jeść słodyczy?

Jest kilka powodów przez które możesz sięgać po słodycze zbyt często. Znasz taką sytuację, jak mama mówi do dziecka, „zjedz obiad to dostaniesz batonika” albo „jak zjesz wszystko to będzie nagroda, kawałek czekolady”. Często rodzice, nie mając złych intencji, a kierując się tylko świętem spokojem, wprowadzają takie trochę zaburzone postrzeganie słodyczy, mianowicie właśnie jako nagroda. Jeśli jest się wychowanym w taki sposób, prawdopodobnie w dorosłym życiu podobnie będziemy postrzegać słodycze, właśnie jako nagroda. Po ciężkim treningu, trzeba się nagrodzić, po ciężkim dniu trzeba się nagrodzić. Warto zastanowić się jak sytuacja wygląd w naszym przypadku.

Kolejną przyczyną, mogą być czynniki genetyczne, jeśli twoi rodzice często jedzą słodycze, jedzenie słodkich przekąsek jest praktycznie codziennością, a słodycze są łatwo dostępne w domu. Istnieje duże prawdopodobieństwo że w twoim życiu będzie podobnie.

Chcesz przestać jeść słodycze?

Ważne jest też aby się zdiagnozować, co to znaczy? Przyjrzyj się sobie, w jakich okolicznościach sięgasz po słodycze? Jakie emocje temu towarzyszą? Jeśli robisz to bezmyślnie, to warto popracować nad świadomym jedzeniem. Chodzi po prostu o to aby skupiać się na tym, że teraz się je. Jeśli jedzeniu słodyczy towarzyszą emocje, to warto zastanowić się jak je wyeliminować. Sprawdzić co je wywołuje. Auto-diagnoza, może pomóc. A co jeśli nie możesz sobie samemu z tym poradzić? Wtedy być może warto zwrócić się o pomoc do psycho-dietetyka. Magda Hajkiewicz z https://wiem-co-jem.pl/ jest takim dietetykiem i pomaga ludziom, z problemami tego typu.

Jak przestać jeść słodycze?

jak przestac jesc slodycze

Wprowadzaj małe zmiany.

Zacznij od małych zmian, jeśli codziennie jesz batona, nie zmieniaj tego na zasadzie że od dziś zamiast batona będzie owoc, bo jest to po prostu zbyt wymagające. Zacznij od tego żeby to był na przykład co drugi dzień baton, potem dwa batoniki w tygodniu, potem i dopiero po miesiącu zamiast batona codziennie, jeden baton na tydzień.

Nie kupuj słodyczy na zapas.

Nie kupuj na zapas, łatwo powiedzieć, ciężko wykonać szczególnie jeśli mieszka się z kimś. Bywa to problematyczne, dobrze jest porozmawiać z osobami z którymi się mieszka, aby nie kupowali na zapas, albo chociaż żeby chowali słodycze przed tobą.

Sam też nie kupuj na zapas, to znaczy rozumiem że możesz mieć niezapowiedzianych gości, ale zastanów się czy bardziej zależy Ci na swoim zdrowiu, czy na tym co powiedzą inni. Poza tym zawsze możesz przygotować jakieś zdrowsze przekąski.

Planuj swoje posiłki.

Planuj swój jadłospis, może to wpłynąć pozytywnie na podjadanie w ciągu dnia, może nie musi. Chodzi o to że jeśli masz z góry ustalony plan na to co zjeść w ciągu dnia, mniej kombinujesz i bardziej trzymasz się założeń.

Jak przestać jeść słodycze, nie przestając jeść słodyczy.

Jak przestać jeść słodycze?

Wybieraj małe opakowania.

Wybieraj mniejsze paczki, zamiast kupować całego 1 kg kartoniku wafli kup sobie jednego batona i zjedz wtedy kiedy będziesz mieć ochotę. Zamiast kupować całej czekolady kup milky waya który też jest smaczny, a ma bardzo małą objętość.

Zastanów się czy masz ochotę.

Często sięga się po słodycze z nudów, co jest złą opcją ponieważ zjesz, mimo że nawet nie miałeś ochoty. Po prostu z nudów. Postaraj się kontrolować swoje zachcianki, zastanów się czy sięgasz po tego batonika bo masz ochotę, dlatego że się nudzisz czy po prostu nie daje ci spokoju fakt że wiesz jego istnieniu gdzieś w szufladzie.

Używaj słodzików i napoi zero.

Słodziki i napoje zero kalorii, bardzo dobre rozwiązanie bo nie dostarcza kalorii, ale zaspokaja naszą chęć na słodkie, czy spodziki są zdrowe? Nie ma żadnych badań które mówią o ich szkodliwości, przy normalnym użytkowaniu. Jeśli wypijesz sobie cole zero raz w tygodniu, albo dodasz tabletkę słodzika do kawy, to nic złego się nie stanie.

Przygotuj zdrowszą alternatywę.

Zdrowsza alternatywa czyli na przykład zamiast snicersa, baton proteinowy z dobrym składem, wiem że jeśli masz ochotę na konkretny produkt, to ciężko zastąpić go czymś innym. Ale warto przetestować jak wpływać będą zamienniki.

Spróbuj zamienników.

Zamienniki, właśnie! Czekolada ma dość sporo kalorii, bo aż 550 w 100 gramach, ale są słodycze które mogą być równie satysfakcjonujące. A przy okazji mniej kaloryczne. W ogóle to warto wybierać słodycze które mają więcej węglowodanów niż tłuszczy, ze względu na to że tłuszcze nieco łatwiej odkładają się w tkance tłuszczowej. Poza tym bardziej zapychające będzie 100g biszkoptów niż czekolady.

Słodycze zawierające więcej węglowodanów niż tłuszczów to żelki, biszkopty, lody, sorbety, delicje.

Wyrzuć automatyzm w jedzeniu słodyczy.

Znasz ten scenariusz? Zjadasz całą czekoladę oglądając coś na netflix lub przed telewizorem i nawet nie jesteś świadom, że cokolwiek zjadłeś? Zrobiłeś/aś to automatycznie, bezrefleksyjnie, za chwile znów będzie ochota na słodkie.

Staraj się jeść słodycze w pełnym skupieniu, wyłącz wszystkie rozpraszacze takie jak telefon czy telewizor. Skup się na jedzeniu, może się okazać że w połowie jedzenia batonika będziesz już tak zasłodzony, że nie dasz rady go skończyć.

Jedz więcej posiłków na słodko.

Dobrą strategią na ograniczenie słodkich przekąsek może okazać się zwiększenie ilości słodkich posiłków. Owsianka czy omlet na słodko może też być słodki. Sprawdź też moje przepisy na przykład: Sernik z mikrofali w 5 minut lub Ciasto czekoladowo-bananowe z mikrofali chwila pracy w kuchni, a zaspokoi ochotę na słodkie.

Nie jedz pod wpływem emocji.

Nie jedz pod wpływem silnych emocji, nie zajadaj stresu czy smutku. Słodycz może poprawić humor ale tylko na chwile, potem mogą pojawić się wyrzuty sumienia i poczucie winy.

Nie poddawaj się, gdy nie wyjdzie.

Jeśli upadnie Ci telefon to nie zaczniesz po nim skakać i nie wyrzucisz go do śmieci, to samo z dietą czy innymi założeniami. Jeśli zakładasz sobie że zaczniesz ograniczać słodycze, ale raz się nie uda, to nie rzucaj się na słodkie jak dziki. Po prostu powiedz sobie „ok, teraz spróbuję jeszcze raz”.

Wyzwania 30 dni bez słodyczy, czy to działa?

Słyszeliście o wyzwaniach typu 30 dni bez cukru, miesiąc bez słodyczy i tak dalej? Na pewno tak, jaki jest problem z tego typu wyzwaniami? Według mnie one niczego nie uczą, wstrzymasz się 30 dni, wymusisz miesiąc i co dalej? Albo zaczniesz znów jeść tak jak wcześniej albo będziesz już tak spragniony słodkiego że rzucisz się na jedzenie. Może i nawet przed końcem zwania.

Tego typu wyzwania mają jednak jeden plus. Dłuższy post od słodkiego smaku może sprawić że organizm zacznie na niego inaczej reagować. To znaczy że słodki smak będzie bardziej słodki niż przed wyzwaniem. I może się okazać że po wyzwaniu wystarczy pół łyżeczki cukru do kawy a nie jak przedtem dwie. Co długofalowo może się przełożyć na lepsze efekty podczas odchudzania.

Tabletki żeby nie jeść słodyczy?

Są tabletki które w założeniu mają odpychać od słodyczy. Myślę że nie są dobrym rozwiązaniem ponieważ co w monecie kiedy przestaniesz je stosować? No właśnie, niczego się nie nauczyłeś i po odstawieniu takiego specyfiku znów zaczniesz jeść tak jak przed stosowaniem. Mimo że tabletki hamujące apetyt na słodycze są coraz bardziej powszechne, to nie są dobrym rozwiązaniem. Zawsze najpierw należy spróbować poprawić to co się da bez użycia suplementów. Stosując się na przykład do rad wyżej.

Podsumowania:

Jak przestać jeść słodycze? Zacznij od wprowadzenia małych zmian, wybierz te rady które jesteś w stanie wdrożyć. Na początek wybierz tylko kilka porad, nagła zmiana wszystkiego może okazać się zbyt wymagająca do utrzymania. Pamiętaj że stosowanie tabletek na zmniejszenie ochoty na słodkie to raczej rozwiązanie na krótko. A wyzwania typu 30 dni bez cukru nie działają korzystnie na twoją głowę. Dobrze jest zrobić sobie na przykład tydzień bez słodyczy lub parę dni, w tym bez cukru. Może to trochę uwrażliwić odczuwanie na słodki smak.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments