You are currently viewing Jak nauczyć się poprawnej techniki?

Jak nauczyć się poprawnej techniki?

Jak nauczyć się poprawnej techniki wykonywanych ćwiczeń? Zauważyłem że większość osób na siłowniach zwraca większą uwagę na to ile serii, ile powtórzeń wykonywać, niż na poprawnej technice. A to czy wykonujesz ćwiczenie poprawnie technicznie, schodzi na dalszy plan. Nie mówię że serie i powtórzenia, są nieistotne – bo są bardzo istotne, ale to prawidłowa technika zapewnia, że nie nabawisz się kontuzji. Kiedyś poruszyłem ten temat na moim Instagramie, tutaj mogę to bardziej rozwinąć.

Dlaczego warto nauczyć się poprawnej techniki?

Wyobraź sobie że wykonujesz ćwiczenie na klatkę piersiową, ale podczas ćwiczenia pracuje ona w niewielkim stopniu. Pracują wszystkie mięśnie pomocnicze, podrzucasz/odbijasz ciężar, używasz siły pędu, nie kontrolujesz ruchu, w efekcie brak progresu. Nie widzisz efektów, więc dokładasz jeszcze więcej serii, przez co twój organizm jest osłabiony i przemęczony.
Osłabiony i wyczerpany treningami organizm jest bardziej podatny na kontuzje, których ryzyko zwiększa się wielokrotnie przez niepoprawna technikę. Doznajesz kontuzji i jesteś wykluczony z treningu na kilka tygodni przez co progres którego dokonałeś ostatnio, zniknął. Pamiętaj że w razie potrzeby możesz szybciej wrócić do formy współpracując z odpowiednim specjalistą, fizjoterapeutą bez konieczności udawania się na konsultację u lekarza ortopedy.

Jak nauczyć się poprawnej techniki

Poprawna technika, a angaż mięśnia docelowego

Poprawne wykonywanie ćwiczeń zapewni nam to że na pewno zaangażujemy mięsień który chcemy przetrenować. Oraz mamy realny wgląd w to jak dużą stymulacje zapewnia bodziec w postaci treningu.

Mniejsze ryzyko kontuzji, dzięki poprawnej technice

To wydaje się aż oczywiste, że podnosząc coraz większe ciężary z nie poprawną technika, narażamy się na kontuzje. Dla przykładu taki martwy ciąg wykonywany z zaokrąglonymi plecami, może być mocno kontuzjogenny.

Poprawna technika zapewni dokładne śledzenie progressu

Jeśli jesteśmy pewni co do wykonywanej techniki, dokładnie wiemy jak dużą ilością serii bodźcujemy konkretną grupę mięśniową. Ale też dokładnie wiemy czy zwiększa się siła bo zawsze wykonamy ćwiczenie tak samo, bez oszukiwania w postaci użycia siły pędu czy odbijania.

Jak nauczyć się poprawnej techniki

Jak nauczyć się poprawnej techniki?

Dobra powiedzieliśmy sobie dlaczego poprawna technika jest ważna, chociaż podejrzewam że szczególnie Cię nie zaskoczyłem. Mimo wszystko mam nadzieje że zechcesz bardziej zwracać uwagę na jakość wykonywanych ćwiczeń. Jak nauczyć się poprawnej techniki?

Jak nauczyć się poprawnej techniki – zatrudnij trenera!

Najprostszy sposób i wydaje mi się że najbardziej bezpieczny, gdy pracujesz wspólnie ze specjalista, który jest w stanie wychwycić wszystkie Twoje błędy w ćwiczeniach, to praktycznie nic złego nie ma prawa się stać. To też droga dla osób które nie chcą szukać informacji na własną rękę lub po prostu nie mają na to czasu. Trener personalny ale też trener online jest w stanie znacznie pomóc.

Jak nauczyć się poprawnej techniki – po prostu pytaj!

Często podczas dyżurów na siłowni, podchodzę do klubowiczów którzy wykonują ćwiczenia w sposób kontuzjogenny czy nie prawidłowy i udzielam paru rad. Klubowicz jest zadowolony że ktoś mu coś podpowiedział i ja jestem zadowolony że na mojej „warcie” nikt nie zrobi sobie krzywdy. Ale czasami zdarza się że klubowicz podejdzie do mnie i zapyta czy mógłbym sprawdzić czy dobrze wykonuje ćwiczenie. Ogólnie to polecam pytać się trenerów na siłowni lub znajomych z doświadczeniem.

Jak nauczyć się poprawnej techniki – nagrywaj się!

Najbardziej niedoceniany sposób, a według mnie bardzo dobry. Polega po prostu na tym, żeby nagrywać się podczas wykonywania ćwiczenia, najlepiej z pozycji gdzie wszystko widać najlepiej, czyli od boku. Następnie porównywać swoje nagranie z nagraniem kogoś innego, kto wykonuje to ćwiczenie w 100% dobrze. Najważniejsze aby porównywać się do kogoś kto wykonuje, ćwiczenie dobrze.

Jak nauczyć się poprawnej techniki – staraj się poczuć mięśnie!

Staraj się poczuć mięsień który chcesz przetrenować, może być Ci ciężko wyczuć pośladki przy martwym ciągu, albo klatkę piersiową przy wyciskaniu leżąc. Ze względu że są to duże partie mięśniowe i wykonując te ćwiczenia, angażujesz tez wiele mięśni pomocniczych. Ale nie czując ich kompletnie przy każdym ruchu i w każdej serii, być może warto przyjrzeć się technice.

Podsumowanie:

Podsumowując, poprawna technika jest ważna, ponieważ zmniejsza ryzyko kontuzji, zwiększa angaż mięśnia na którym nam zależy oraz pozwala łatwo kontrolować progres ponieważ zawsze wykonujemy ruch tak samo.
Można nauczyć się poprawnej techniki współpracując z trenerem personalnym lub online, nagrywając się i porównując z filmami instruktażowymi (ważne żeby znaleźć takie na których ktoś też poprawnie pokazuje), starać się poczuć mięsień który chcemy przetrenować oraz po prostu pytając trenerów lub znajomych którzy ćwiczą dłużej.
Sprawdź też Jak trenować, żeby rosnąć? Czyli skala RPE i RIR. Poprawna technika, a co za tym idzie odpowiednie czucie mięśniowe. W połączeniu z odpowiednim wysiłkiem praktycznie gwarantuje przyrosty.
Mam nadzieję, że wskazówki były przydatne.

Obserwuj mój Instagram aby bardziej mnie poznać. Ostatnio staram się być tam aktywniejszy! 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] ból utrudnia pracę w pełnym zakresie ruchu, po drugie, przez ból może pogorszyć się technika która jest bardzo ważna, a nie poprawna może prowadzić do kontuzji. A po trzecie, bardzo duża […]

[…] Powinieneś wybierać ćwiczenia na każdą grupę mięśniową. Jeżeli jesteś w stanie wykonać dane ćwiczenie poprawnie, spełniasz wymagania co do mobilności i stabilności to dane ćwiczenie jest dla ciebie. Jeśli […]

[…] opowiadałem dlaczego poprawna technika jest ważna w artykule. Jeśli klikniesz tutaj, trafisz na artykuł. Postanowiłem też nagrać film na YouTube o takiej tematyce, zapraszam do […]