You are currently viewing Ile kalorii ma kebab?

Ile kalorii ma kebab?

Ile kalorii ma kebab? Idziesz ze znajomymi przez miasto, napotykacie budę z kebabem, wszyscy zamawiają, a ty nie? Bo się odchudzasz? Bo liczysz kalorie i nie wiesz jak to wliczyć? Koniec z takim myśleniem. Z tego artykułu dowiesz się – ile kalorii ma kebab. Jaki wybrać aby było najzdrowiej i jaki aby dostarczyć jak najmniej kalorii i mniej nasyconych kwasów tłuszczowych. Koniecznie sprawdź też ten artykuł, dowiesz się sporo o liczeniu kalorii i o wliczaniu właśnie takim potraw rekreacyjnych jak kebab.

Ile kalorii ma kebab?

Kebab, czyli mięso, trochę warzyw, sos i to wszystko zamknięte w picie lub tortilli. Na pozór wydaje się całkiem dobrze zbilansowanym posiłkiem. Źródło białka jest, węglowodanów też, a do tego warzywa. Ile może mieć kalorii taki kebab? Niestety mięso w kebabie jest dość mocno przetworzone i tłuste, nawet mięso z kurczaka jest z udka, więc ma więcej kalorii niż filet i więcej nasyconych kwasów tłuszczowych. Kaloryczność standardowego kebaba waha się między około 450 kcal do 1000 kcal. Skąd taka różnica? Wybór mięsa, bułki i sosu determinuje ile kalorii będzie miał kebab. Jeżeli starasz się schudnąć i najdzie cię ochota na kebab, nie musisz rezygnować, możesz po prostu dokonać lepszych wyborów żywieniowych.

kebab kalorie

Ile kalorii ma kebab? – Co można zmienić?

Rozłóżmy kebab na poszczególne składniki i zastanówmy się co można zmienić. Bułka – do wyboru mamy tortille lub pitę, mniej kalorii dostarczymy wybierając tortillę, czasami do wyboru mamy też pieczywo pełnoziarniste, które też będzie lepszym wyborem. Mięso – do wyboru mamy najczęściej kurczaka i „baraninę”, najkorzystniej jest wybrać mięso z kurczaka, ponieważ jest najmniej przetworzone. Zawiera też najwięcej białka i najmniej tłuszczów w porównaniu do innego mięsa jakie mamy do wyboru. Warzywa – tutaj nie ma co zmieniać, warzywa to największy plus kebaba, ewentualnie można poprosić aby było ich więcej. I na koniec, największa zmienna kaloryczności. Sos – do wyboru mamy ostry i łagodny, najczęściej sos łagodny jest na bazie majonezu albo śmietany czyli jest znacznie bardziej kaloryczny niż sos ostry. Jakich zmian dokonać aby zmniejszyć kaloryczność kebaba?

Ile kalorii ma kebab? – Jaki wybrać?

Tak jak wspomniałem, nie trzeba rezygnować z potraw na które ma się ochotę podczas odchudzania. Wystarczy dokonywać po prostu lepszych wyborów. W przypadku takiego kebaba, tortilla będzie mniej kaloryczna niż pita. Mięso, najlepiej będzie wybrać to z kurczaka. Warzywa – wystarczy poprosić o ich większą ilość. Sos – można poprosić o całkowity brak sosu, wtedy kebab będzie miał najmniej kalorii, będzie tylko suchy. Więc lepiej po prostu poprosić o mniejszą ilość sosów. Zatem następnym razem, jak najdzie cię ochota, nie musisz się już zastanawiać, ile kalorii ma kebab, tylko zamówić wersje bardziej light.

Ile kalorii kebab

Jak wliczyć kebab?

Jak wliczyć kebab jeżeli liczysz kalorię? Trzeba po prostu przyjąć jakąś orientacyjna wartość. I jakoś przypasować, bo tak naprawdę nie jesteś w stanie dokładnie stwierdzić ile jedzenie na mieście ma kalorii. Nawet jakbyś rozłożył kebab na poszczególne składniki i ważył, to i tak nie będzie to tak dokładne, jak obiad przygotowany i policzony w domu. Dla kebaba można przyjąć takie wartości:

 • Mały kebab z kurczakiem
  • łagodny – 720
  • bez sosu – 375
 • Średni kebab z kurczakiem
  • łagodny – 900
  • bez sosu 440
 • Duży kebab z kurczakiem
  • łagodny – 1775
  • bez sosu – 920
 • Mały kebab z baraniną
  • łagodny – 770
  • bez sosu – 430
 • Średni kebab z baraniną
  • łagodny – 980
  • bez sosu – 525
 • Duży kebab z baraniną
  • łagodny – 1885
  • bez sosu – 1030

Dane wzięte z tabeli kalorii Zahir Kebab, dopasuj wielkość porcji do danych wyżej i wpisz w aplikację do liczenia kalorii. Pamiętaj że sos ostry przeważnie ma mało kalorii.

Ile kalorii ma kebab

Jak policzyć kalorie jedząc na mieście?

Jak liczyć kalorie w restauracji? Najprościej jest poprosić obsługę, aby udostępniła tabelę wartości odżywczych, większe restauracje takie mają. Ale oczywiście nie wszystkie. Jak więc policzyć kalorie gdy restauracja nie posiada takich tabeli? Na oko oczywiście. Powiedzmy że jesz burgera, frytki i oczywiście cole zero. Coli nie wliczasz, no bo jest zero kalorii. Frytki – zawsze będą miały podobną liczbę kalorii, jeśli były przygotowywane w ten sam sposób. Możesz poprosić tylko o podanie gramatury i wliczyć je jak każde inne frytki. Burger – też będzie miał zawsze podobną liczbę kilokalorii, jeśli będzie podobny. Chodzi mi o to że burger klasyczny, będzie miał mniej kilokalorii niż burger z podwójnym mięsem, podwójnym serem i dodatkowym bekonem. Pizza – tutaj sytuacja wygląda tak jak przy poprzednich produktach.

Obserwuj mój Instagram aby bardziej mnie poznać. Ostatnio jestem tam aktywniejszy! 

3.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments