You are currently viewing Dlaczego nie chudnę mimo diety i ćwiczeń?

Dlaczego nie chudnę mimo diety i ćwiczeń?

Skoro tu jesteś to pewnie zadajesz sobie pytanie „dlaczego nie chudnę mimo diety i ćwiczeń?” Ćwiczysz, trzymasz dietę perfekcyjnie i nie chudniesz? W tym artykule dowiesz się dlaczego i co możesz z tym zrobić.

Znasz to uczucie kiedy wchodzisz na wagę licząc, że pokaże ona mniejszą liczbę niż ostatnio, a pokazuje 1-3 kg więcej? Powodów dlaczego nie chudniesz mimo diety i ćwiczeń może być więcej niż myślisz.

3 minuty czytania

Dlaczego nie chudnę?

Powodów tak jak wspomniałem jest sporo, skupmy się na początek od tych, według mnie najczęściej spotykanych.

Nie chudnę w deficycie…

Najczęściej spotykanym powodem jest po prostu to, że źle oszacowałeś/aś swoje kalorie. Obliczanie swojego zapotrzebowania można zrobić dokładniejszymi sposobami jak i tymi z dużym marginesem błędu. Sprawdź jak zrobić to najdokładniej Ile jeść żeby schudnąć? i Jak obliczyć makroskładniki? Białko, tłuszcze i węglowodany. żeby mieć pewność, że jesteś na odpowiedniej drodze.

Możliwe też że źle liczysz kalorie i tak naprawdę jesz więcej niż Ci się wydaje. Niedługo pojawi się wpis jak poprawnie liczyć kalorie.

Zawsze możesz do mnie napisać, chętnie pomogę.

Dlaczego nie chudnę?

Nie chudnę przez retencje wody!

Czym jest retencja? Retencja to po prostu zatrzymanie, w tym przypadku chodzi o zatrzymanie wody w organizmie. Kiedy występuje?

Na wystąpienie retencji wody w organizmie też wpływa wiele rzeczy. W przypadku kobiet może dojść do zatrzymania wody w organizmie w drugiej fazie cyklu przed okresem i trzeba to po prostu przeczekać.

Na retencje wody ma wpływ też rodzaj naszej diety. To znaczy dieta bogata w sól i sód będzie powodować zwiększone gromadzenie wody. Z kolei dieta uboga w potas również. Spożywając dużo przetworzonej żywności narażamy się na retencje, właśnie dlatego, że takie pożywienie jest bogate w sól i sód.

Stres może powodować retencje, zarówno stres wywołany zwyczajnie sytuacją w życiu, jak i w postaci dużego deficytu kalorycznego. Należy pamiętać że dieta odchudzająca, to dla organizmu stres i może on zareagować właśnie gromadząc wodę. Należy wtedy zrobić przerwę w odchudzaniu, wejść na zero kaloryczne lub zmniejszyć deficyt.

Brak odpowiedniego nawodnienia, to znaczy, pijąc za mało, może powodować zatrzymanie wody, wtedy należy zwiększyć ilość spożywanych płynów.

Niektóre leki i choroby serca, nerek, wątroby czy nawet tarczycy, mogą powodować retencje. Dlatego zawsze warto zapoznać się z ulotką leku lub zapytać lekarza.

Co ważne, nie sięgaj po diuretyki, ponieważ jeśli nie zwalczysz przyczyny retencji, a odstawisz diuretyk, woda wróci.

Jak rozpoznać retencje wody w organizmie?

Jeśli waga pokazała nagle większą liczbę, mimo że jesteś na ujemnym bilansie kalorycznym, prawdopodobnie to retencja. Jeśli po przebudzeniu widzisz na swoim ciele odciśniętą kołdrę lub poduszkę, to na 80% retencja. Pamiętaj, jeśli prawidłowo obliczyłeś/aś kalorie i jesteś w deficycie, to nie sugeruj się tylko cyferką na wadze.

Rekompozycja, a odchudzanie.

Jeśli ćwiczysz siłowo, jesteś osobą początkującą na siłowni i jesteś w niewielkim deficycie energetycznym, to masz szanse, że zajdzie u ciebie rekompozycja. Z naciskiem, że masz szanse, ponieważ, nigdy nie należy celować w rekompozycje, bo może ona zajść ale nie musi i po prostu stracisz sporo czasu. Na czym to polega? Rekompozycja sylwetki, czyli w tym samym czasie, tracimy tkankę tłuszczową i budujemy tkankę mięśniową. Nie mylić z tym, że zmieniamy tłuszcz w mięśnie, bo to niemożliwe. W każdym razie, gdy budujemy mięśnie i tracimy tłuszcz, waga się nie zmienia lub zmienia minimalnie. I można odczuwać, że się nie chudnie, co wtedy zrobić? Zawsze w takich przypadkach warto obserwować wymiary ciała, sprawdzać wygląd w lustrze i mieć podgląd w swój progres na treningu.

Trening na odchudzenie?

Częstym błędem jest też przejadanie kalorii, myśląc, że trening spalił niebotyczne sumy kalorii. Trening siłowy wbrew obiegowym przekonaniom nie spala 1000 kalorii, raczej około 200. Tak samo cardio, jest tylko narzędziem do kreowania większego wydatku energetycznego. Co więc zrobić? Po prostu nie przejadaj swoich treningów. Nie dodawaj kalorii do dziennego spożycie w dni treningowe.

Czy przez węglowodany nie chudnę?

Czy można jeść węglowodany i się odchudzać? Można! Powiem więcej, trzeba! To, że węglowodany to paliwo do treningu, glikogen itd. już omówiłem w Jak obliczyć makroskładniki? Białko, tłuszcze i węglowodany. Warto dodać, że węglowodany są dość objętościowe oraz zawierają błonnik, co może sprawić, że zwyczajnie treść jelitowa będzie większa i będzie dłużej zalegać w ciele, co skutkuje większą liczba na wadze.

Węglowodany to też glikogen mięśniowy i wątrobowy, który wiąże wodę, co razem może dawać nawet około 2kg. Szczególnie, jeśli jesteś na diecie ubogiej w węglowodany i pewnego dnia zjesz ich więcej niż zwykle. Na 90% waga następnego dnia pokaże więcej.

Podsumowanie:

Zanim zaczniesz panikować i obcinaj kalorie jeszcze bardziej, spróbuj się zdiagnozować, być może wszystko idzie w dobrą stronę i zwyczajnie spanikowałeś/aś.
Pamiętaj żeby kontrolować nie tylko wagę, ponieważ jak widzisz jest to słaby wyznacznik i wpływa na niego wiele zmiennych.

Obserwuj mój Instagram: https://www.instagram.com/darek.saker/ aby bardziej mnie poznać. Ostatnio staram się być tam aktywniejszy.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] białek (zwiększa syntezę białek mięśniowych) oraz przyczynia się do wzrostu mięśnie przez retencje wody. Zmniejsza kwasowość mięśni – poprzez usunięcie nadmiaru jonów wodorowych, co […]