You are currently viewing Alkohol na diecie redukcyjnej? Czy można?

Alkohol na diecie redukcyjnej? Czy można?

Alkohol na diecie redukcyjnej? Skoro to czytasz to prawdopodobnie lubisz posiedzieć ze znajomymi przy jakimś trunku, ale też chciałbyś trochę poprawić swój wygląd. Dobrze trafiłeś wystarczy że poświecisz 5 min na przeczytanie, a dowiesz się:
Czy można pić alkohol na diecie redukcyjnej? Jaki alkohol wybrać podczas odchudzania? Jak alkohol wpływa na odchudzenie, a jak na budowanie masy mięśniowej? Co dzieje się z alkoholem w organizmie?

Co dzieje się z alkoholem w organizmie?

Znaczna większość procesu eliminacji alkoholu z organizmu zachodzi w wątrobie. Przy udziale enzymów wątrobowych, zachodzi przekształcenie alkoholu w aldehyd octowy, jest on dość mocno toksyczny. Następnie zachodzi metabolizowanie wyżej wymienionego aldehydu octowego do mniej toksycznego octanu, którego około 75% zostaje uwolnione do krwiobiegu, a reszta dalej się rozkłada.
Alkohol który nie został od razu rozłożony w wątrobie trafia do krwi i do organów wewnętrznych – z serca trafia do płuc. Trafia również do mózgu i go spowalnia.

Czy można pić alkohol na diecie redukcyjnej?

Odpowiedź na pytanie brzmi – TAK! Można pić alkohol na diecie redukcyjnej. Część osób odetchnęła z ulgą 😂. Ale oczywiście warto wiedzieć z czym to się wiąże. Alkohol dostarcza sporo, bo aż 7 kalorii na 1 gram, jego problem polega na tym że w ogóle nie syci, a nawet wzmaga apetyt.

W praktyce wygląda to tak:
Porcja whiskey (50 ml) ma ok. 110 kcal.
Lampka wina półsłodkiego (ok. 150 ml) – 144 kcal
Lampka szampana (ok. 100 ml) – 72 kcal
Butelka piwa (500 ml) ma ok. 250 kcal,
Kieliszek wódki (25 ml) – 55 kcal

Niektóre alkohole mogą mieć więcej kalorii lub mniej ze względu na obecność węglowodanów. Dodatkowo alkohol spożywany jest najczęściej wraz z rożnego rodzaju przekąskami, napojami czy sokami. A to właśnie wtedy najbardziej możemy zaszkodzić swojej redukcji. Dlaczego? Alkohol jest w organizmie traktowany jest nieco inaczej niż białko, tłuszcze czy węglowodany. Na przykład – nie może być przechowywany i wykorzystany w razie potrzeby – organizm traktuje alkohol jak truciznę.
Dlatego też alkohol zostaje utleniony preferencyjnie, a inne makro składniki, jakby to ująć -czekają w kolejce i zostają zmagazynowane. Co warte zapamiętania, mimo konsumpcji alkoholu, nadal najważniejszy pozostaje ogólny bilans energetyczny. To znaczy, że wypijając alkohol w towarzystwie przekąsek, ale mimo to utrzymując deficyt kaloryczny – nadal będziemy chudnąć!
Sprawdź Ile jeść żeby schudnąć? Utrzymując wyliczone kalorie, możesz pić i będziesz chudnąć.

Czy można pić alkohol przed treningiem?

Alkohol na diecie przed treningiem?

Uważam że nie można pić alkohol przed treningiem. Znaczy, można ale jest to niewskazane. Będąc pod wpływem alkoholu na treningu pogarsza się twoja koordynacja, czas reakcji, równowaga, znacznie pogorszona może być też ocena sytuacji. Szczególnie niekorzystne może być to podczas treningu sportów grupowych – siatkówka czy piłka nożna. Podczas treningu siłowego odpowiednia koordynacja, stabilizacja i równowaga również są wymagane.
Możesz też mieć mniej siły, mniej mocy ogólnej, pogorszeniu może uleć także wytrzymałość i szybkość. Gorsza regulacja temperatury ciała oraz obniżenie poziomu cukru we krwi co zwiększa ryzyku hipoglikemii.
Alkohol też działa diuretycznie, to znaczy odwadnia organizm. A już lekkie odwodnienie może powodować znacznie pogorszony performance treningowy. Reasumując nie polecam.
Omówione przypadki tyczą się treningu pod wpływem, alkoholu ale też podobnie będzie to wyglądało na kacu.

Czy można pić alkohol przed treningiem?

Alkohol na diecie po treningu?!

No to co? Po treningu na imprezę? Myślę że jak już, to lepiej po treningu niż przed. Ale tu też warto wiedzieć że: Po pierwsze, alkohol powoduje gorszą regeneracje – w rezultacie możesz się nie zregenerować do następnej jednostki treningowej.
Po drugie, odwodnienie – jak już wspomniałem wyżej, poza tym że lekkie odwodnienie może powodować znacznie pogorszony performance treningowy, warto wspomnieć że odpowiednie nawodnienie jest też ważne pod kątem regeneracji, adaptacji do wysiłku i budowy masy mięśniowej.
Dodatkowo po trzecie, gorsza synteza białek mięśniowych, istnieją dowody że alkohol niekorzystnie wpływa na MPS (syntezę białek mięśniowych) nawet kiedy jest spożywany w towarzystwie posiłków bogatych w proteiny.
Nadmiar w spożywaniu alkoholu może też prowadzić do nasilenia procesu zmiany testosteronu do estrogenów, co może obniżyć poziom testosteronu i w efekcie spowolnić proces budowy masy mięśniowej.

Jaki alkohol wybrać podczas odchudzania?

Alkohol może utrudnić odchudzanie, co nie oznacza że nie można po niego sięgać. Można, ale warto wdrożyć kilka zasad, które na pewno będą pomocne.

Wybieraj nisko kaloryczne alkohole.

Najmniej kalorii ma wódka i wino. Najwięcej, kolorowe i słodkie drinki, warto sprawdzić tabele kalorii alkoholi i na jej podstawie dokonywać wyboru. Ponadto wino oczywiście w niewielkich ilościach, może mieć korzystny wpływ na organizm.

Nie sięgaj po przekąski.

Tak jak wspomniałem, po spożyciu alkoholu, organizm stara się go metabolizować w pierwszej kolejności, co powoduje że innego makroskładniki, czekają. Może to sprzyjać odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Dobrym rozwiązaniem jest zjedzenie pełnowartościowego posiłku przed planowania impreza. Pozwoli to zapanować nad chęcią sięgania po przekąski.

Obetnij kalorie z innych posiłków lub dni.

Jest to zawsze jakaś opcja, nie koniecznie jest ona dobra, ale jest i warto o niej wspomnieć. Powiedzmy że idziesz na imprezę na 18:00, a w pierwszej połowie dnia, masz do zjedzenia 2 posiłki. Możesz spróbować odjąć kalorie z tych posiłków, to znaczy zjeść mniej, aby przeznaczyć je na wieczór. Możesz też odjąć kalorie na dzień przed imprezą, lub dzień po.

Nawadniaj się!

Nie będę już pisał czemu to jest takie ważne, po prostu dużo pij. Zarówno przed, w trakcie spożywania alkoholu jak i dzień po.

Nie korzystaj z napojów.

Korzystając ze słodzonych napojów, nabijasz masę dodatkowych pustych kalorii, którymi się nie najesz, a tylko łatwiej nabijesz kosmiczną pule kalorii. Dobrym rozwiązaniem są napije zero kalorii. Ale pamiętaj! Fakt że nie takie napoje nie mają kalorii, sprawi że upijesz się szybciej. Dlatego możesz to potraktować jak kolejny plus!

Jaki alkohol na diecie wybrać?

Sporadycznie? Wybierz taki na jaki masz akurat ochotę. Jeśli to będzie raz w miesiącu lub rzadziej, a ty nie jesteś w trakcie przygotowań do zawodów czy coś, to po prostu idź na tą imprezę!
Jeśli częściej, albo faktycznie przygotowujesz się do zarodów, to wybieraj ten najmniej kaloryczny:

Rodzaj alkoholuLiczba kalorii
butelka piwa jasnego pełnego 0,33 l162 kcal
butelka piwa jasnego pełnego 0,5 l245 kcal
butelka piwa ciemnego pełnego 0,33 l224 kcal
butelka piwa ciemnego pełnego 0,5 l340 kcal
cydr 240 ml112 kcal
piwo imbirowe 240 ml95 kcal
piwo Redd’s Apple 500 ml270 kcal
piwo Somersby Apple Cider 500 ml270 kcal
kieliszek wina czerwonego wytrawnego 120 ml82 kcal
kieliszek wina czerwonego półsłodkiego 120 ml105 kcal
kieliszek wina czerwonego słodkiego 120 ml128 kcal
kieliszek wina białego wytrawnego 120 ml79 kcal
kieliszek wina białego półwytrawnego 120 ml97 kcal
kieliszek wina białego słodkiego 120 ml114 kcal
kieliszek wermutu wytrawnego 120 ml114 kcal
kieliszek wermutu słodkiego 120 ml186 kcal
kieliszek wina grzanego 120 ml80 kcal
szampan 100 ml76 kcal
kieliszek wódki czystej 50 ml110 kcal
kieliszek rumu 30 ml69 kcal
kieliszek koniaku 50 ml140 kcal
kieliszek whisky 35 ml87 kcal
kieliszek ginu 40 ml105 kcal
anyżówka 40 ml136 kcal
drink mojito 70 ml190 kcal
drink cosmopolitan 100 ml89 kcal
drink piña colada 150 ml220 kcal

Tabelka od https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/odchudzanie/ile-kalorii-ma-alkohol-sprawdz-ile-kalorii-ma-piwo-kieliszek-wina-lub-aa-pBg4-Ai9t-Ahcq.html
Bardzo dobrze przedstawia większość alkoholi.
Pamiętaj! Alkohol pity z umiarem, nie szkodzi nawet w dużych ilościach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments