Ciągłe zmęczenie i senność w ostatnich tygodniach doskwiera całej masie osób. Przyczyn może być wiele, od wpływu pogody, do niedoboru płynów w ciągu dnia. Ciągłe zmęczenie i senność może być też spowodowane zbyt dużą aktywnością fizyczną. Co ciekawe, a często zapominane, niektóre leki i choroby, mogą powodować ciągłe zmęczenie, senność i brak energii. Zawsze dobrze zastanowić się czy wraz z pojawieniem się ciągłego zmęczenia i braku energii, nie pojawiły się nowe leki czy też inne objawy potencjalnej choroby.
Przyczyny ciągłego zmęczenia i senności:
Tak naprawdę przyczyn może być bardzo wiele. Najbardziej powszechne powody według mnie to:
– zbyt dużo stresu
– brak aktywności fizycznej
– nadmiar aktywności fizycznej
– niedobór snu
– notoryczne odwodnienie
– zbyt dużo produktów przetworzonych
– niedobór mikroskładników
– nadużywanie kofeiny

Jak naprawić ciągłe zmęczenie i senność?
Najpierw trzeba zweryfikować, czy u Ciebie powoduje ciągłe zmęczenie i senność. Tak jak pisałem przyczyn jest całkiem sporo. Zastanów się czy któraś z przyczyn pojawia się u Ciebie i czy jesteś w stanie ją naprawić lub chociaż polepszyć. Nie zapominaj że wpływ na ciągłe zmęczenie i senność mają też wpływ leki i choroby, ale nie będę o nich tu mówił. Jeśli wszystkie wyżej wymienione czynniki są u Ciebie poprawne, najlepiej udać się do lekarza.
Ciągłe zmęczenie i senność, a stres
Przewlekły i ciągły stres może powodować uczucie zmęczenia. Jeśli jesteś w stanie wyeliminować przyczynę stresu, postaraj się to zrobić. Niestety jednak nie zawsze tak się da. Jeżeli jednak nic nie da się zrobić, aby całkowicie wyeliminować czynnik powodujący stres, możesz spróbować go rozładować. Umiarkowana aktywność fizyczna może Cię po prostu uspokoić i przynieść ukojenie. Jazda na rowerze, pływanie czy siłownia, dla mnie szczególnie siłownia, to świetny sposób na odreagowanie. Może też się okazać że dla Ciebie lepszą formą zniwelowania stresu, będzie jakaś forma relaksu. Spacer po lesie, wyjście do restauracji czy cokolwiek co sprawi że się odprężysz.
Nadmiar aktywności fizycznej lub jej brak
Nadmiar aktywności fizycznej lub jej brak, może powodować ciągłe zmęczenie i senność. Znasz to uczucie gdy cały dzień nic nie robisz i tylko się nudzisz? Pod koniec dnia czujesz się bardziej zmęczony niż po dniu w pracy. Dlatego kompletny brak aktywności powoduje ciągłe zmęczenie i senność. Dodaj do swojego życia umiarkowaną aktywność fizyczną, która sprawi Ci przyjemność. Z drugiej strony istnieje coś takiego jak przetrenowanie i ogólnie nadmiar aktywności fizycznej. Gdy Twoje treningi są zbyt intensywne (Skala RPE) i zbyt częste możesz ciągle odczuwać zmęczenie i senność. Sprawdź jak powinien wyglądać prawidłowy plan treningowy. Będąc w temacie treningów, możliwe że dawno nie robiłeś przerwy od treningów. Istnieje coś takiego jak deload czyli roztrenowanie, to zaplanowany odpoczynek, od planowanych treningów. Zazwyczaj trwa od 7 dni do aż 14 dni, zależy jaka jest intensywność treningu. Dobrze jest zaplanować sobie taką przerwę nawet, jak nie jest się zawodowym sportowcem. Sprawdź jak prawidłowo przeprowadzić roztrenowanie, kliknij tutaj.

Wpływ snu na ciągłe zmęczenie i senność
Najważniejszy czynnik który może powodować ciągłe zmęczenie i senność to po prostu niedobór snu lub sen słabej jakości. Dla większości osób zaleca się aby spać minimum 7 godzin dziennie, chociaż ta wartość może się nieco różnić. Najlepiej sam sprawdź, po ilu godzinach obudzisz się bez zmęczenia. Warto jednak pamiętać, że długość snu jest ważna, ale to jego jakość może przesądzić, o tym czy obudzisz się wyspany. Sprawdź porady dotyczące poprawy jakości snu, kliknij tutaj.
Ciągłe zmęczenie i senność, a nawodnienie
Człowiek składa się w większości z wody, jeśli nie będziesz dostarczać jej odpowiednio dużo, to tak naprawdę wszystkie funkcje organizmu, mogą się pogorszyć. Lekkie odwodnienie to na przykład gorszy trening, ale też bóle i zawroty głowy, odczuwanie pragnienie, suchość w ustach, wysuszone oczy, suchą skórą i właśnie ciągłe zmęczenie i senność. Dorosła osoba dziennie powinna wypijać około 2-3 litry wody, wypijasz tyle? Dowiedz się więcej i kliknij tutaj. Kilka trików, ułatwiających picie wody:
- Zawsze staraj się mieć przy sobie wodę, butelkę czy termos z kawą/herbatą
- Jeśli nie lubisz zwykłej wody, dodaj sok z cytryny i parę liści mięty (tylko dla smaku)
- Ściągnij aplikacje, która przypomina o piciu wody
- Staraj się mieć wodę zawsze w zasięgu wzroku
- Pij wodę około posiłkowo
- Postaraj się wypracować nawyk, picia wody zaraz po przebudzeniu

Wpływ diety na ciągłe zmęczenie i senność
To że sposób odżywiania ma wpływ na samopoczucie wiadomo od dawna – jesteś tym co jesz. Jeśli Twoja dieta jest uboga w warzywa i owoce, możliwe że dostarczasz zbyt mało mikroelementów i po prostu czegoś brakuje. Wysoka ilość węglowodanów w jednym posiłku, może powodować zmęczenie i senność Przez nagły skok cukru we krwi. Zbyt częste jedzenie fast-foodów czy produktów wysoko przetworzonych też nie będzie Ci służyć. Głównie przez gwałtowne podnoszenie cukru we krwi (zależy jakie jedzenie) oraz przez to że najczęściej takie jedzenie jest wysoko kaloryczne i zwyczajnie po zjedzeniu czujemy się ociężali.
Ciągłe zmęczenie i senność, a kofeina
Regularne spożywanie kawy i napojów zawierających kofeinę może sprawić że się na nią uodpornimy. Zwiększanie dziennego spożycia kofeiny powyżej 400 mg, może okazać się niezdrową praktyką. W takim przypadku dobrze jest zrobić sobie przerwę od dostarczania kofeiny na około tydzień lub dwa. Warto pamiętać że nie tylko kawa i energetyki mają kofeiną, ale też niektóre leki, cola czy nawet herbata.
Obserwuj mój Instagram aby bardziej mnie poznać. Ostatnio jestem tam aktywniejszy!