You are currently viewing Ciągłe zmęczenie, co robić?

Ciągłe zmęczenie, co robić?

Ciągłe zmęczenie, to dość popularny problem, każdy miewa gorsze i lepsze dni. Ale co jeśli senność i zmęczenie jest codziennością? Zaczyna się robić nieprzyjemnie. Dziś chciałbym przedstawić co można zrobić, aby poczuć się pełnym energii. Na wstępie chce zaznaczyć, że piszę dziś tylko i wyłącznie o osobach zdrowych i nie przyjmujących żadnych leków. Niektóre leki i choroby, mogą wywoływać zmęczenie lub senność, a ja nie jestem lekarzem, żeby się o tym rozwodzić.

powody zmęczenia

Dlaczego możesz być ciągle zmęczony?

Przyczyn może być wiele, ale tak jak wspomniałem, nie będę mówił o chorobach czy lekach, działających na organizm nasennie. Dobrze, a więc według mnie najbardziej popularne powody to:
– zbyt dużo stresu
– brak aktywności fizycznej
– nadmiar aktywności fizycznej
– niedobór snu
– niedobór płynów
– zbyt dużo produktów przetworzonych
– zbyt mało warzyw i owoców
I trochę mniej powszechny
– zbyt dużo kofeiny w ciągu dnia
Przyczyn jest jak widać całkiem sporo, a teraz jak się zdiagnozować

A teraz jak to naprawić?

ciągła senność

Ciągłe zmęczenie – stres.

Według mnie najbardziej powszechna przypadłość, zwłaszcza teraz. I tak, oczywiście że nadmierny stres może powodować uczucie zmęczenia. Bezpośrednio lub pośrednio wpływając też na inne czynniki. Co więc powinieneś zrobić? Jeśli to możliwe, wyeliminować ten stresogen, tą sytuacje która doprowadza do tego uczucia. Jeśli to możliwe, postaraj się zrelaksować, przestań oglądać wiadomości które wywołują ostatnio duże stresu właśnie. Postaraj się otaczać ludźmi, którzy są pozytywni i nie wywołują u ciebie negatywnych emocji. A co jeśli nie możesz zrobić niczego z powyższych? Zawsze możesz spróbować rozładować negatywne emocje, trening może okazać się tu dobrym rozwiązaniem. Nie ważne czy trening cardio, trening siłowy czy jakikolwiek, ważne aby się wyżyć.

Ciągłe zmęczenie – aktywność.

Każdy kij ma dwa końce, tutaj powiedzmy że jest podobnie, brak aktywności źle wpływa na samopoczucie. Ciągła senność i zmęczenie może być wywołana brakiem aktywności. Ale może też być wywołana nadmierną aktywnością fizyczną. Ogólnie trenując ponad swoje siły, po 6 razy w tygodniu, może się okazać że to właśnie przez to jesteśmy ciągle zmęczeni.
Musisz znaleźć coś po środku, aby się nie przetrenować. Jak to zrobić? Zacznij od małej liczby jednostek treningowych w tygodniu, zwiększaj z czasem, jeśli zmęczenie powróci, to możliwe że treningów jest zbyt wiele.

Ciągłe zmęczenie – sen.

Sen jest kluczowy jeśli chodzi o zmęczenie i senność, więcej o tym napisałem tutaj, znajdziesz też porady jak ten sen poprawić. Ale w skrócie, zadbaj aby w sypialni było odpowiednio ciemno i cicho. Postaraj się aby kłaść się spać w miarę regularnie. Ogranicz kofeinę i światło niebieskie przed snem. No to było w ogromnym skrócie, odsyłam wyżej do zgłębienia tematu. Tak czy siak, nie trzeba bardzo tłumaczyć że sen jest ważny i przekłada się na nasze samopoczucie.

Ciągłe zmęczenie – nawodnienie.

Nawodnienie, też odgrywa ważną role w organizmie. Tutaj znajdziesz praktycznie wyszko co powinno Cię zainteresować o nawodnieniu. W skrócie, lekkie odwodnienie to już gorsza koncentracja, samopoczucie i energia, nie tylko do treningu ale ogółem. Podsumowując, zacznij pić więcej wody i ogólnie płynów.

Ciągłe zmęczenie – dieta.

Sposób odżywiania ma wpływ na samopoczucie. To znaczy, nadmiar węglowodanów prostych może powodować zmęczenie i senność, ale dlaczego? Przez nagły skok cukru we krwi, możesz odczuwać „zjazd”. Zbyt częste spożywanie produktów przetworzonych czy fastfoodów też może powodować zmęczenie, raz że przez gwałtowne podnoszenie cukru we krwi (zależy jakie jedzenie) oraz przez to że najczęściej takie jedzenie jest wysoko kaloryczne i zwyczajnie po zjedzeniu czujemy się ociężali. A drugi powód, to że najczęściej takie jedzenie jest ubogie w minerały i witaminy, co też może negatywnie wpływać na organizm.
Niedobory witamin i minerałów – po prostu zacznij jeść więcej warzyw i owoców. Większość niedoborów jest spowodowana właśnie małą konsumpcją warzyw i owoców.

Ciągłe zmęczenie – kofeina.

Spożywając kofeinę regularnie, możemy się do niej w pewnym stopniu przyzwyczaić, po prostu przestanie ona na nas działać tak jak oczekujemy, a zwiększanie ilości spożytych kaw może już przestać być zdrowe. Dobrym rozwiązaniem może być przerwa od spożywania kofeiny, powtarzam, kofeiny, a nie tylko kawy, ponieważ kofeinę zawierają też inne produkty, na przykład herbata, energetyki czy niektóre leki.

Obserwuj mój Instagram: https://www.instagram.com/darek.saker/ aby bardziej mnie poznać. Ostatnio staram się być tam aktywniejszy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments