You are currently viewing Ciągłe uczucie zimna? Sprawdź przyczynę!

Ciągłe uczucie zimna? Sprawdź przyczynę!

Ciągłe uczucie zimna? Nawet gdy na dworze jest nie ma wybitnych mrozów? Możliwe że przyczynę znajdziesz w tym artykule. Sam jestem osobą często marznącą, nawet gdy temperatury nie przekraczają zera, towarzyszy mi ciągłe uczucie zimna.

Niepokojące objawy ciągłego uczucia zimna:

  • Ciągle marzną ci dłonie i stopy.
  • Masz problem żeby się rozgrzać.
  • Nie możesz się rozgrzać, nawet w ciepłym ubraniu.
  • Marzniesz gdy innym w okuł jest ciepło.
  • Jest Ci zimno, nawet gdy temperatury są wyższe.

Ciągłe uczucie zimna, a ciśnienie krwi

Możliwe że niskie ciśnienie krwi jest spowodowane chorobą układu krążenia, dlatego pierw warto udać się do specjalisty. Załóżmy jednak że nic Ci nie jest, a niskie ciśnienie jest po prostu Twoją cechą. Warto wtedy przyjrzeć się swojemu stylowi życia i odżywiania. Dodać jakąś formę aktywności fizycznej i zadbać o odpowiednie nawodnienie. Podwyższyć ciśnienie krwi może też używanie większej ilości soli kuchennej do potraw.

Odpowiednia dieta, a ciągłe uczucie zimna

Wieczna redukcja, wieczne odchudzanie, niesie za sobą mniej kalorii i posiłków w ciągu dnia. Często prowadzi to do niedoborów witamin i minerałów, co zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niska dostępność energii z kalorii, może też prowadzić do tego, że organizm, mówiąc kolokwialnie, ma problem się ogrzać. Warto rozważyć przerwę w odchudzaniu, być może to jest problemem. Sprawdź też koniecznie, czy nie jest zbyt małej ilości kalorii w ciągu dnia.

Ciągłe uczucie zimna, a niedobory snu 

Ciągłe uczucie zimna, a anemia

Anemia jest dość powszechna, lecz dotyka częściej kobiet, a jednym z jej objawów jest wzmocnione odczuwanie chłodu. Powodować ją może choroba krwi lub nieprawidłowy sposób odżywiania, np. niedobory żelaza. Mając anemie, ilość czerwonych krwinek w organizmie maleje, są one odpowiedzialne między innymi za transport tlenu do narządów i mięśni. Przekłada się to na zaburzenia metabolizmu, w efekcie energia z jedzenia, nie ogrzewa tak jak trzeba. Jeśli podejrzewasz u siebie anemie, koniecznie udaj się do lekarza, zaleci on odpowiednie badania i dostosuje leczeni

Przetrenowanie i stres

Zmęczenie psychiczne, przetrenowanie czy stres, głównie stres sprawia że odczuwamy zimno bardziej. Chyba każdy miał w życiu stresujący moment, kiedy mimo ciepła w otoczeniu, nam było zimno. Spowodowane jest to tym, że w stresowych sytuacjach mózg kieruje najwięcej dobrze utlenionej krwi do najważniejszych narządów, np. serca. Dlatego mogą pojawić się zimne ręce i stopy. Zbyt częste treningi czy bardzo męcząca praca fizyczna czy umysłowa, dla organizmu to podobny stres. Postaraj się odpocząć, zrelaksować, a od siłowni zrobić przerwę. Sprawdź jak poprawnie zrobić przerwę od siłowni, aby nie było spadków siły, kliknij tutaj.

Ciągłe uczucie zimna, a niedoczynność tarczycy

Ciągłe uczucie zimna, jest jednym z objawów niedoczynności tarczycy. Choroba ta może być spowodowana niedoborem niektórych mikroskładników, np. jodu. Niedoczynność tarczycy, powoduje, że gruczoł nie wydziela odpowiednio dużo hormonów, potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Zdrowa tarczyca jest odpowiedzialna za metabolizm, wydzielanie hormonów i termoregulację. Zaburzone wydzielanie hormonów prowadzi do nieprawidłowej gospodarki energii w organizmie, przez co może brakować energii na ogrzanie organizmu. Przyczynia się to do ciągłego uczucia zimna. Sprawdź jak się ma Twoja tarczyca i wykonaj badania: TSH, fT3, fT4, USG tarczycy, ATPO + ATG.

morsowanie

Morsowanie

Morsowanie polepsza tolerancje na uczucie zimna, organizm się hartuje i przyzwyczaja do uczucia chłodu. Regularne morsowanie wzmacnia też prace układu sercowo-naczyniowego poprzez nagłą zmianę temperatury. Dodatkowo zwiększa się ukrwienie skóry, co przekłada się na odczuwanie zimna ale też opóźnia starzenie się skóry.

Niski poziom tkanki tłuszczowej

Zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej, może być przyczyną ciągłego uczucia zimna. Tkanka tłuszczowa w organizmie jest swego rodzaju izolacją, która chroni przed chłodem. Szczególnie odczują to osoby które w ostatnim czasie dużo schudły. Możesz sprawdzić poziom swojej tkanki tłuszczowej tutaj. Nie oznacza to że trzeba znów przytyć, a cała redukcja była niepotrzebna. Wystarczy zwiększyć masę mięśniową, mięśnie również pełnią funkcję izolacji, nie tak jak tłuszcz, ale pełnią. Ponadto pracujący mięsień wytwarza ciepło, co zniweluje ciągłe uczucie zimna.

Ciągłe uczucie zimna, a niedobory snu 

Ciągłe uczucie zimna, a niedobory snu 

Sen działa regenerująca na cały organizm, jego niedobór może powodować wiele problemów. Od chorób typu choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, obniżona odporność, zaburzenia wzroku, obniżenie funkcji kognitywnych, cukrzyca typu II. Po obniżenie poziomu leptyny i zwiększenie katabolizmu. Dodatkowo zbyt mała ilość snu, może wpłynąć właśnie na ciągłe uczucie zimna, poprzez zabrudzenie ukrwienia skóry. Sprawdź jak poprawić jakość snu, kliknij tutaj.

Ciągłe uczucie zimna przez nadużywanie alkoholu

Jeśli wypijesz piwo czy trochę winka raz na tydzień, to nic się nie stanie. Mowa tu o nagminnym nadużywaniu alkoholu. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, przez co krew szybciej krąży po ciele. W tym czasie wątroba musi jakoś uparować się z toksynami i nie jest w stanie ogrzać krwi. Jest to przyczyna uczucia zimna i dreszczy po alkoholu. Alkohol można pić na diecie nawet redukcyjnej, ale warto go ograniczać ze względu na zdrowie.

Obserwuj mój Instagram aby bardziej mnie poznać. Ostatnio jestem tam aktywniejszy! 

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments